Sâmbătă șoc în Superliga! Rapid pierde la Iași, Farul egal pe teren propriu

Cele trei partide din etapa 27 disputate sâmbătă în Superliga s-au încheiat cu două rezultate surprinzătoare. Campioana Farul a făcut doar egal acasă cu Oțelul, iar Rapid a pierdut la Iași.

Prima partidă a zilei a avut loc la Arad, unde UTA a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în play-off, după victoria la limită cu Petrolul Ploiești. Singurul gol al partidei a fost marcat de Marcelo de Freitas în minutul 45 + 1.

Farul – Oțelul 1-1

La Ovidiu, Farul a deschis scorul în minutul 31 printr-un penalty executat foarte bine de Budescu. Gălățenii au egalat printr-un gol iconic, la vinclu, al lui Maciel, în minutul 68. În minutul 88, gazdele au avut un gol anulat de VAR, pentru ofsaid.

FARUL: Buzbuchi – Dussaut (Sîrbu, min. 61), Larie, Popescu, Kiki – Deaconu (Vînă, min. 46), Queiros (Nedelcu, min. 61), Grameni – Rivaldinho (Boli, min. 80), Munteanu, Budescu (Ganea, min. 61). Antrenor: Gheorghe Hagi

OŢELUL: Pap – Rus, Cisse, Lovric (Chiocel, min. 15), Miguel Silva – Cisotti, Zivulic, Teles – Maciel, Rusevic (Aly Malle, min. 61), Pop (Cârjan, min. 89). Antrenor: Dorinel Munteanu

Poli Iași – Rapid 3-1

Rapid a condus la Iași după un gol marcat de Krasniqi în minutul 52, dar Poli Iași a egalat trei minute mai târziu prin Bettaieb. Gazdele au dat lovitura în minutul 87 prin Roman și Harrison a făcut 3-1 în minutul 90+4.

POLI Iași: Ailenei – Todoroski, Samoyoa, Ilie, Marchioni, Stefanovici – Mihai (Jatoba, min. 67), Bordeianu (Allanzinho, min. 46), Saghiri (Roman, min. 81) – Buş (Kabran, min. 67), Bettaieb (Harrison, min. 77). Antrenor: Leo Grozavu

RAPID: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Djokovic (Oaidă, min. 64), Albu (Hromada, min. 78), Papeau (Petrila, min. 64) – Burmaz (Hasani, min. 78), Rrahmani, Krasniqi (Funsho, min. 78). Antrenor: Cristiano Bergodi