Steaua învinge la scor Viitorul Târgu Jiu și reintră în lupta pentru play-off

Steaua a învins-o la scor, 5-0, pe Viitorul Târgu Jiu în această seară în uvertura etapei cu numărul 17 din Liga 2 și păstrează șanse pentru calificarea în play-off.

Cei mai buni jucători ai „militarilor” au fost nou venitul Nacho Heras și Alexandru Boiciuc, ambii trecându-și în cont două goluri și câte o pasă de gol în această seară.

Minutul 90+3 | Meciul se încheie tot cu Steaua în atac. Nacho Heras pătrunde spre poartă, trimite o pasă pe jos, printre adversari, dar balonul nu ajunge la Raicu care ar fi scăăpat singur cu portarul.

GOOOL STEAUA | Minutul 90 | Același Boiciuc fentează unul dintre fundași în stânga terenului, centrează perfect în careu la Nacho Heras, care face dubla cu o lovitură cu capul.

GOOOL STEAUA | Minutul 78 | Boiciuc reușește dubla și încununează o seară în care i-a ieșit tot! Atacantul stelist profită de o eroare a defensivei adverse și înscrie cu un șut deviat, la colțul lung.

GOOOL STEAUA | Minutul 65 | Golazo David Maftei. Tânărul fundaș lateral preia o diagonală a lui Boiciuc, își face mingea pentru șut și trimite o „torpilă” în vinclul porții Viitorului.

GOOOL STEAUA | Minutul 62 | Potarul Geantă iese aiurea la o minge în careul mare, nu reușește să rețină balonul, iar Nacho Heras îi „fură” balonul și înscrie primul gol la Steaua.

Minutul 59 | O nouă ocazie la poarta oaspeților. Adrian Ilie pătrunde în stânga terenului, centrează în careu către Nacho Heras, dar fundașul central Savu are o intervenție salvatoare și trimite mingea în corner.

Minutul 55 | Juniorul David Matei pătrunde nestingherit spre poartă, ajunge la circa 20 de metri de aceasta și șutează, dar mingea trece la 2-3 metri peste poarta gorjenilor.

Minutul 49 | Golgheterul campionatului, Chipirliu, are o mare ocazie de gol. Atacantul elimină din fentă trei adversari și șutează la poartă, dar portarul Geantă este la post și reține.

GOOOL STEAUA | Minutul 48 | Nou intratul Boiciuc, care l-a înlocuit la pauză pe Miguelez, reușește să fructifice o pasă superbă cu călcâiul a lui Nacho Heras.

Minutul 45 | Pauză în Ghencea. A fost o primă repriză echilibrată, fără mari ocazii de gol. Steaua a avut mai mult inițiativa, cu un Draghici și Chipirliu foarte activi, fără să pună în pericol poarta gorjenilor.

Minutul 31 | Primul șut al gorjenilor pe spațiul porții. Golgheterul formației din Târgu Jiu, Gîrbiță, își face bine o minge la marginea careului mare, șutează la poartă, iar Frânculescu reține fără probleme.

Minutul 25 | Scenografie minunată a Peluzei Sud Steaua cu ocazia împlinirii a 16 ani de la înființarea grupului Shadows, unul dintre cele mai importante din peluza stelistă.

Sursă foto: Pagina de Facebook Steaua Virtual Museum

Minutul 13 | Șut puternic de la distanță al lui Chipirliu, de la peste 25 de metri de poartă, dar portarul Geantă este atent și reține balonul din două mișcări.

Minutul 1 | A început partida de pe Stadionul Steaua. Prezență foarte bună a publicului în Peluza Sud unde sunt aproximativ 1.500-1.800 de persoane care asigură fondul sonor.