Semifinalele barajului pentru Liga 2! Surprize la Timișoara și Bacău

Astăzi s-a jucat turul partidelor din semifinalele barajului de promovare în Liga 2. Marea surpriză s-a înregistrat la Timișoara, unde Poli a pierdut cu 0-2 duelul cu Ghiroda.

Un alt rezultat surpinzător a fost victoria FC Bacău, 1-0 cu Metalul Buzău. Oaspeții erau singura echipă neînvinsă în acest campionat, iar gazdele s-au calificat la baraj în ultima etapă.

Cum s-a scris istoria meciurilor de astăzi?

Minutul 87 | GOOOL GHIRODA | Oaspeții fac 2-0, spre stupefacția suporterilor timișoreni. Jichici primește o minge la 20 de metri de poartă, central și trimite un șut perfect plasat.

Minutul 66 | GOOOL FILIAȘI | Gazdele au început să preseze după golul primit, iar eforturile lor au dat rezultat și au marcat printr-o lovitură de cap a lui Scuturoiu, din careul mic, la colțul scurt.

Minutul 65 | Scor incredibil la Ungheni unde gazdele se desprind la 3-0 în duelul cu SCM Zalău. Golurile au fost marcate în minutele 51 (Astafei), 55 (autogol) și 62 (Fortes).

Minutul 60 | GOOOL FC BIHOR | Orădenii deschid scorul la Filiași prin Adrian Gîdea care trimite un șut superb din marginea careului mare.

Minutul 55 | GOOOL CSM FOCȘANI | Tchassem marchează un euro-gol cu o „torpilă” de la peste 25 de metri. Mingea, deși deviată de un fundaș rădăuțean, se oprește în plasa porții.

Minutul 53 | GOOOL SCM Râmnicu Vâlcea | Pîrvu pătrunde în careu și îl învinge pe portarul Florescu

Minutul 53 | GOOOL GHIRODA | Surpriză totală la Timișoara. Oaspeții înscriu prin juniorul Buțu care scapă singur cu portarul gazdelor și îl execută, după ce Vlaicu a pierdut stupid mingea în fața propriului careu.

Minutul 51 | GOOOL UNIREA UNGHENI | GOOOL DINAMO |

Minutul 43 | Final electrizant de repriză la Timișoara | Curescu scapă singur cu portarul Ghirodei, se încurcă în driblinguri inutile și pierde mingea. Oaspeții ajung rapid la poarta Politehnicii, faza pare perculoasă, dar se termină fără rezultat pe tabelă.

Minutul 39 | GOOOL CS Afumați | Ilfovenii reușesc să deschidă scorul în partida de la Popești Leordeni și sunt singura echipă oaspete care a reușit să marcheze. A înscris Ciprian Stanciu.

Minutul 33 | GOOOL CSM FOCȘANI | Este 1-0 în capitala Vrancei, după ce gazdele au înscris prin Enache, în urma unei centrări perfecte din banda dreaptă a lui Mazilu.

Minutul 32 | Eliminare la Vedița Colonești | Gazdele, din comuna de la limita județelor Olt și Argeș, evoluează cu un jucător mai puțin. Gabriel Matei, căpitanul echipei, vede al doilea cartonaș.

Minutul 25 | GOOOL FC BACĂU | Este 1-0 pentru gazde în disputa cu Metalul Buzău. Robert Albu a împins cu capul în poarta adversă mingea trimisă de Denis Ganea.

Minutul 15 | Cea mai frumoasă atmosferă este, cum era de așteptat, la Timișoara, unde Politehnica întâlnește Ghiroda și Giarmata Vii. Micuțul stadion Electrica este arhiplin, iar gazdele sunt susținute de o galerie foarte numeroasă.

Politehnica Timișoara – Ghiroda și Giarmata Vii 0-2 | Marcatori: Buțu (53), Jichici (87)

ACSO Filiași – FC Bihor 1-1 | Marcatori: Scuturoiu (66) / Gîdea (60)

CSM Focșani – Bucovina Rădăuți 2-0 | Marcatori: Enache (33), Tchassem (55)

FC Bacău – Metalul Buzău 1-0 | Marcator: Albu (25)

SC Popești Leordeni – CS Afumați 0-1 | Marcator: Stanciu (39)

Dunărea Călărași – CS Dinamo București 1-3 | Marcatori: Toma (78) / Delciu (42, 63), Zătreanu (88)

Vedița Colonești – AFC Muscelul Câmpulung Muscel 0-0

Olimpic Zărnești – SCM Râmnicu Vâlcea 0-1 | Marcator: Pîrvu (53)

CSM Sighetu Marmației – Gloria Bistrița Năsăud 0-0

Unirea Ungheni – SCM Zalău 3-0 | Marcatori: Astafei (51), autogol Zalău (55), Fortes (62)