Sepsi Max! Calificare în play-off pentru covăsneni. FC FCSB, zero pe linie

Sepsi OSK s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League după ce a câștigat returul cu Aktobe. FC FCSB a pierdut fără drept de apel în Danemarca.

Covăsnenii au fost echipa mai bună, și chiar dacă nu au ținut de minge au avut mai multe șanse de gol. Au înscris doar o dată prin Păun în minutul 67.

La Farum, FC FCSB nu a reușit să “spargă” blestemul danez și a pierdut cu 2-0. Anul trecut a fost și mai rău, fiind “dezmembrată” de Silkeborg, tot în Danemarca, cu 5-0.

Nordsjaelland a marcat primul gol fix înainte de pauză, în minutul 43, după un penalty făcut cadou de Pantea și executat perfect de Ingvartsen.

Jocul se rupe după pauză, când Chiricheș protestează stupid și este eliminat, iar danezii preiau controlul meciului și mai înscriu o dată prin același Ingvartsen.

FC FCSB a fost însoțită de o numeroasă galerie în Danemarca, dar rămâne singurul club al cărui nume nu este scandat de proprii suporteri, un fapt greu de înțeles, unic la nivel global.

În play-off, Sepsi va juca cu norvegienii de la Bodo / Glimt, iar Farul lui Gheorghe Hagi se va duela cu HJK Helsinki.