CSM Reșița învinge Steaua și se apropie la două puncte de play-off

CSM Reșița a trecut surprinzător cu 3-1 de Steaua în etapa cu numărul 16 din Liga 2. „Militarii” au prestat un joc modest, fără a avea vreo ocazie notabilă de gol în repriza secundă.

În tribune este atmosferă de meci mare, cu peste 5.000 de spectatori. Peluza Sud Steaua domină fondul sonor, fiind prezenți peste 600 de steliști, cea mai mare galerie oaspete la Reșița după 1990.

Minutul 94 | La ultima fază a jocului, Boiciuc îi trimite o pasă perfectă lui Chipirliu, aflat în marginea din dreapta a careului mic, dar golgheterul campionatului trimite puțin peste poartă.

Minutul 82 | Steaua face a patra schimbare, intră atacantul Chunchukov în locul fundașului central Ceceri. Jocul „militarilor” este fără orizont, în timp ce presiunea Reșiței s-a diminuat.

Minutul 68 | CSM Reșița domină partida, deși nu mare are ocazii mari de a înscrie. Steliștii nu se regăsesc, după primirea golurilor din debutul reprizei secunde nereușind nicio fază notabilă.

STEAUA | Oprița a făcut mai multe modificări, au intrat David Maftei, Miguelez și Boiciuc, au ieșit David Matei, Nacho Heras și Drăghici. CSM Reșița nu a făcut nicio schimbare!

GOOOL | 3-1 | Minutul 50 | Decarul cărășenilor, Drăghiceanu reușește dubla cu un șut de la 15 metri, după ce mingea a șters și bara porții lui Frânculescu.

GOOOL | 2-1 | Minutul 48 | Penalty pentru Reșița, Burlacu pătrunde în careu, este contrat de David Maftei și arbitrul acordă lovitură de pedeapsă. Drăghiceanu execută și înscrie!

Minutul 45 | Ocazie importantă pentru Reșița. O pasă pe jos din stânga în centrul careului, unul dintre fundașii steliști ratează intercepția, mingea ajunge la un jucător al gazdelor, aflat în poziție excelentă, dar șutul său este blocat.

Minutul 37 | O nouă ocazie de gol pentru CSM Reșița. O pătrundere frumoasă pe flancul stâng, Drăghiceanu șutează spre poartă, Frânculescu respinge, mingea sare la același jucător care șutează din nou, dar portarul stelist reține.

GOOOL | 1-1 | Minutul 34 | O centrare dintr-o lovitură de pe partea stângă ajunge la Chipirliu aflat în marginea careului, atacantul stelist trimite în centru și argentinianul Ceceri înscrie cu câlcâiul, la meciul de debut.

Minutul 24 | Ocazie mare pentru Steaua. Sierra pătrunde impetuos spre poarta adversă, îi pasează pe culoar lui Nacho Heras, dar șutul atacantului spaniol trece puțin pe lângă poartă.

GOOOL | 1-0 | Minutul 20 | Drăghiceanu execută foarte bine o lovitură liberă de la circa 20 de metri de poartă, mingea lovește transversala, cade în careul mic, de unde Rimovecz, nemarcat, înscrie simplu.

Minutul 18 | Fază similară la poarta gazdelor, o centrare perfectă din stânga terenului, dar lovitura de cap a lui trece pe lângă bara din dreapta a porții reșițene.

Minutul 9 | O primă ocazie pentru gazde, o lovitură de colț din partea dreaptă a terenului, mingea ajunge la unul dintre jucătorii în roșu și negru, dar lovitura sa de cap trece pe lângă poartă.