Cum a fost atmosfera la Steaua – FC Argeș. Gest surprinzător al Peluzei Sud

Peste 3.500 de spectatori au fost prezenți în Ghencea, din care peste 200 de suporteri argeșeni, la meciul dintre Steaua și FC Argeș (0-0) din prima etapă a ligii secunde.

Moment emoționant la începutul meciului, pentru Laur, un ultras stelist din grupul Hunters, trecut în neființă zilele trecute. Și suporterii argeșeni, care au aplaudat momentul steliștilor, l-au comemorat pe camaradul lor, Cristi.

În primele minute ale partidei, grupul de suporteri steliști Old Boys, de la tribuna a doua, a realizat o scenografie specială cu ocazia aniversării a 14 ani de la înființare.

La jumătatea reprizei, Peluza Sud Steaua a „aprins” stadionul cu zeci de torțe, într-un spectacol pirotehnic extraordinar, demonstrând că rămâne cea mai ultra, fanatică și spectaculoasă peluză din fotbalul românesc.

A doua repriză a adus o surprinzătoare „alianță” între cele două peluze. Suporterii lui FC Argeș au scandat împreună cu cei de la Steaua, celebrul cântec anti sistem „M..e, m..e garda!”.

Întreg stadionul a aplaud gestul argeșenilor, iar ultrașii din Peluza Sud au scandat numele lui Nicolae Dobrin. De altfel, ambele peluze s-au raliat mișcării „Liber să fiu ultra”, împotriva abuzurilor instituțiilor de forță ale statului.

Spre finalul meciului, steliștii și-au arătat „aprecierea” pentru cel mai mare dușman al clubului „militar”, noul selecționer al naționalei României, Mircea Lucescu.

Peluza Sud l-a chemat ironic pe antrenorul argeșenilor, Nicolae Dică, pentru un salut, iar când acesta a ignorat apelul a fost gratulat cu apelativul „Dică, sclavul lui Gigi!”