Fără probleme! Universitatea Cluj câștigă simplu meciul din Giulești cu Rapid

Rapid continuă forma extrem de slabă din acest sezon și rămâne cu o singură victorie în 9 etape

Universitatea Cluj rămâne lider în Superliga și după etapa cu numărul 9. Alb-negrii au plecat cu toate cele trei puncte din Giulești, la primul meci al lui Șumudică pe teren propriu după revenirea la Rapid.

Golurile au fost marcate de Pereira, la primul gol din Superliga (minutul 30) şi Nistor (minutul 60 din penalty), după un fault comis de Christopher Braun asupra lui Silaghi.

Putea să fie 0-3, dar senegalezul Thiam a trimis balonul în bară în minutul 64. Rapidiștii au replicat târziu, prin Paşcanu, lovitură de cap respinsă de portarul Gertmonas (minutul 90) şi prin estonianul Kait la faza imediat următoare.