Fluminense a câștigat Cupa Libertadores pentru prima dată în istorie!

Fluminense a câștigat pentru prima dată în istorie Cupa Libertadores, după o finală electrizantă împotriva giganților de la Boca Juniors. S-a terminat 2-1, după prelungiri!

Meciul, jucat pe stadionul lui Fluminense, iconicul Maracana din Rio de Janeiro, a fost extrem de disputat, violent pe alocuri, și a fost decis de trei goluri fabuloase.

Gazdele au deschis scorul în minutul 36 prin argentinianul German Cano care a finalizat perfect, cu un șut senzațional, o pasă din marginea careului primită de la mijlocașul Keno.

Boca Juniors a egalat târziu, abia în minutul 72, prin cel mai bun jucător al oaspeților în această seară. Peruanul Luis Advíncula a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat cu o „torpilă” de la 18 metri.

Nu s-a mai întâmplat nimic până la finalul celor 90 de minute și s-a intrat în prelungiri. Tot Fluminense a fost echipa mai bună, a avut inițiativa și a reușit să înscrie.

În minutul 99, John Kennedy a finalizat cu un șut din prima, din semi-voleu, o pasă genială, cu capul, a aceluiași Keno. Dar, bucuria atacantului a fost de scurtă durată! A primit imediat al doilea cartonaș galben pentru că s-a dus să se bucure alături de suporterii din peluză!

Egalitatea numerică a fost restabilită în minutul 105+7, Fabra fiind eliminat pentru că și-a pălmuit un adversar. Putea să se termine 3-1, dar șutul lui Guga s-a oprit în bara porții și a revenit în teren, în brațele lui Romero.

Trupa lui Fernando Diniz este la primul trofeu major din istorie, după ce în 2008 a pierdut finala Libertadores cu LDU Quito. Titulari în această seară au fost și veteranii Fabio (43 de ani), Felipe Melo (40 de ani) și Marcelo (35 de ani).