Joi în Cupa României: Egal în derbiul Clujului, Buzău elimină Farul Constanța

Meciurile de joi din grupele Cupei României au adus două mari surprize, victoriile divizionarelor secunde FC Buzău și CSM Alexandria, cu Farul și FC Botoșani.

La Buzău, meciul a fost câștigat de gazde prin reușita lui Dumitrache din minutul 86. Acesta a finalizat perfect, cu un șut puternic la colțul lung, o acțiune personală.

CSM Alexandria a reușit să revină de la 0-1 și să câștige partida cu FC Botoșani. Oaspeții au deschis scorul dintr-un penalty în minutul 21, iar gazdele au marcat prin Gîdea (min. 49) și Sîrbu (min. 90+3).

În ultima partidă a zilei, a fost spectacol total în derbiul Clujului. Cele două rivale, Universitatea și CFR au terminat la egalitate, 1-1, ambele goluri fiind marcate de ceferiști, Kresic (autogol) în min. 41 și Bîrligea (min. 66).