Luptă crâncenă pentru play-off în Superliga! Sepsi și Farul sunt calificate

Incidente între suporterii Dinamo și Steaua la meciul cu UTA de pe Stadionul Arcul de Triumf

Sepsi este în play-off, după ce a fost egalată la Ploiești în minutul 88, dar a revenit la conducere patru minute mai târziu. Și Farul s-a calificat, deși au avut un gol anulat de VAR în minutul 47 și un jucător eliminat.

După partidele de astăzi, configurația play-off-ului din Superliga este identică cu cea de sezonul trecut, FC FCSB, Rapid, CFR Cluj, Universitatea Craiova, Farul și Sepsi urmând să se dueleze pentru titlu și Europa.

CFR Cluj a obținut victoria cu FC Hermannstadt în finalul meciului, Otele marcând golul salvator în minutul 90+3 și, cel puțin pentru o seară, trece peste Rapid și urcă pe locul 2.

În subsolul clasamentului, Dinamo reușește să scape de locurile care retrogradează direct, după ce învinge neașteptat UTA. „Câinii” termină cu 29 de puncte, unul mai mult față de Voluntari și opt peste FC Botoșani.

Rezultatele și marcatorii de astăzi

CFR Cluj – FC Hermannstadt 1-0 | Otele (minutul 90+3)

Dinamo – UTA 1-0 | Gregório (minutul 20)

Petrolul – Sepsi 1-2 | Berisha (minutul 87) / Ştefan (minutul 14), Debeljuh (minutul 90+2)

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0

FC Botoșani – Farul 0-0

Cum s-au desfășurat meciurile

GOOOL SEPSI | Minutul 90+2 | Sepsi face 2-1 și urcă din nou în play-off. Debeljuh profită de lipsa de reacție a defensivei petroliste, care nu a intervenit decisiv și înscrie la colțul lung.

GOOOL PETROLUL | Minutul 88 | Berisha înscrie după o pasă perfectă primită de la Istvan în zona punctului cu var. La acest scor, Sepsi OSK va juca în play-out!

Minutul 76 | Situație dificilă pentru Farul la Botoșani. Constănțenii rămân cu un om mai puțin după ce armeanul Narek Grigoryan a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Minutul 72 | Nu se joacă nimic în cele cinci meciuri, calitatea execrabilă a fotbalului românesc fiind evidentă în această seară. Notăm o singură semi-ocazie, la șutul de la distanță al unui jucător de la UTA.

Minutul 55 | Două ocazii consecutive foarte mari pentru FC Voluntari. La prima, fundașul brazilian Masoero a intervenit in-extremis în fața lui Andrei într-o situașie iminentă de gol. Universitatea Cluj nu se regăsește!

Minutul 50 | Gol anulat pentru Farul. Rivaldinho a reușit să marcheze, dar golul a fost anulat de VAR pentru că balonul părăsise marginea terenului înaintea centrării.

Incidente Dinamo – Steaua la meciul cu UTA

Incidente grave la începutul partidei dintre Dinamo și UTA, după ce ultrașii din Peluza Sud a câinilor au început să arunce torțe pe teren și spre peluza ocupată de arădeni, alături de „frații” de la Steaua.

Mai grav, dinamoviștii au sărit pe teren și au atacat suporterii din peluza adversă, urmând schimburi de lovituri între cele două părți, „calmate” de jandarmi cu gaze lacrimogene.

Incidente între suporterii lui Dinamo și ai Stelei la partida „câinilor” cu UTA, pe Stadionul Arcul de Triumf / sursă foto: Ultras România 1918

Nu este pentru prima dată când Peluza Sud Dinamo are un astfel de comportament huliganic, tot ei fiind la originea incidentelor cu Peluza Sud Steaua din derbiul de pe Arena Națională din toamna anului 2022.

Și în returul de pe Stadionul Steaua, „câinii” au aruncat torțe pe teren și spre suporterii steliști de la Tribuna a doua. La finalul meciului pierdut cu 0-2 au distrus și dat foc la câteva zeci de scaune din peluză.