Nebunie de meci pe Cluj Arena! Universitatea – CFR 3-4 în derbiul Ardealului

Cel mai important meci al anului pentru rivalele din Cluj-Napoca, Universitatea și CFR s-a transformat într-o epopee cu scor fluviu și s-a terminat cu victoria vișiniilor, 4-3.

Universitatea Cluj a fost echipa mai bună, iar până în ultimul minut de prelungire al primei reprize conducea cu 2-0 prin dubla lui Stoica. Impulsionați de reușita lui Otele, CFR-iștii întorc rezultatul în minutul 68.

Totuși, în minutul 78, Universitatea primește un penalty, iar Dan Nistor execută perfect și egalează. Tabela se modifică din nou, doar patru minute mai târziu, prin reușita lui Betancor.

Per ansamblu, CFR Cluj a avut mai mult posesia balonului (55%), dar Universitatea Cluj a fost echipa cu ocaziile (17-9 raportul șuturilor, din care 8-6 șuturi pe poartă).