O nouă victorie „italiană” pentru Steaua. Roș-albaștrii urcă pe locul 2

Steaua a obținut o nouă victorie la limită, 1-0, în partida disputată la Oradea cu FC Bihor, contând pentru etapa cu numărul 7 în Liga 2. Este al treilea meci jucat în deplasare în acest campionat de steliști, toate câștigate cu același scor, 1-0.

Roș-albaștrii au început în forță meciul. În minutul 2, Chipirliu primește o pasă ideală în adâncime de la Sierra, scapă singur cu portarul, dar trimite un șut puternic, peste poarta lui Accinelli.

„Militarii” au controlat în totalitate posesia balonului, iar în minutul 21 deschid scorul. Chipirliu pasează pentru Nacho Heras, spaniolul pătrunde în careu și centrează pe jos la bara a doua, iar David Matei înscrie simplu.

Bihorenii au o tresărire de orgoliu și răspund, două minute mai târziu, cu o „torpilă” a lui Ioan Filip, pe jos, dar mingea, excelent plasată, lovește bara din dreapta porții lui Munteanu, și revine în joc.

Repriza se încheie cu alte două ocazii pentru Steaua. Chipirliu dă pe lângă balon, în 5 metri de poarta gazdelor, în minutul 42, iar în minutul 45, Vîrtej ajunge la minge centrată în careu, trage tare, dar pe lângă poartă.

A doua parte începe cu doi jucători noi pe teren pentru gazde și un șut superb al lui Chipirliu de la peste 20 de metri de poartă, central, dar Accinelli răspunde cu o paradă de clasă și respinge peste transversală.

Stâlpul din dreapta porții lui Accinelli este luat la țintă și de steliști, după ce în prima repriză i-a salvat pe „militari”. În minutul 71, Drăghici trage cu latul spre colțul lung, dar portarul gazdelor atinge suficient mingea ca să o devieze în bară.

În minutul 80, Steaua are o nouă ocazie bună să își majoreze avantajul de pe tabelă. Adi Popa este faultat la marginea careului, iar Chipirliu bate bine lovitura liberă, dar Accinelli respinge în corner de sub bară.

Patru minute mai târziu, FC Bihor are o fază importantă în careul Stelei. Curescu are un duel umăr la umăr cu Drăghici, încearcă să trimită balonul spre poartă, dar cade, îl lovește pe portarul Munteanu și mingea este îndepărtată.

FC BIHOR Oradea 0 (0)STEAUA București 1 (1)