OUT! Sparta Praga a trecut ușor de FC FCSB și merge mai departe în Liga Campionilor

Sparta Praga a dominat total partida retur și a trecut de FC FCSB cu 3-2. La pauză era 3-0 pentru cehi și doar relaxarea acestora a permis fecesebiștilor să spere până la final.

Atmosfera din tribune a fost dezolantă, chiar dacă fecesebiștii au anunțat sold-out cu ajutorul suporterilor veniți din provincie. O bună parte dintre aceștia au părăsit arena la pauză, iar peluza gazdelor a afișat prima scenografie din lume sponsorizată de o casă de pariuri…

Cehii au început puternic meciul de pe Ghencea și au marcat încă din minutul 13, prin Birmancevic, același jucător trecându-și în cont dubla 15 minute mai târziu, după ce a executat excelent un penalty.

Gol minunat Sparta în minutul 37. O centrare din banda dreaptă trece peste defensiva fecesebistă, balonul ajunge la Haraslin, aflat în marginea careului, iar cehul trimite un șut superb, în plasa laterală!

Cehii controlează total meciul, pasează din prima, combină frumos și simplu, iar în minutul 43, Haraslin face un-doi cu un coleg, dar în loc să paseze în careu, preferă o acțiune pe cont propriu, încheiată cu un șut pe lângă.

FC FCSB reduce din diferență în minutul 60. Olarul îi „fură” mingea atacantului Birmancevic, în apropierea careului Spartei, pătrunde, șutează frumos, iar Jensen, chiar dacă atinge balonul, nu poate respinge.

Chiar dacă nu au jucat nimic, fecesebiștii mai înscriu o dată în minutul 86. Același Olaru, cel mai activ jucător al FC FCSB astăzi, centrează perfect în careu la Edjouma care înscrie cu o lovitură de cap.