VIDEO | Steaua, eliminată de Concordia Chiajna din Cupa României, la penaltiuri

Concordia Chiajna a dat lovitura la loviturile de departajare și a eliminat Steaua București în Turul 3 preliminar al Cupei României, ediția 2024-2025.

Jocul fomației lui Daniel Oprița a fost dezamăgitor, pe alocuri jenant, fără nicio idee tactică, iar vedeta Chipirliu pare ieșit din formă. Dane putea da lovitura în minutul 115, dar s-a făcut de râs!

Partida a început echilibrat și notăm prima ocazie în minutul 27. Păcurar îi „înnoadă” picioarele unui fundaș advers, la marginea careului mare, pasează perfect în centru, pe jos, dar Nacho Heras trece puțin pe lângă balon.

Lovitură liberă de la circa 20 metri pentru Concordia în minutul 30. Execuția este bună, dar pe centrul porții, Frănculescu respinge în față și Drăghici degajează.

O nouă fază realizată de Păcuraru în minutul 37. Juniorul primește o minge în marginea careului, centrează la Chipirliu, care este încurcat de un fundaș al gazdelor și nu poate șuta suficient de periculos.

Concordia a început în forță a doua repriză. La o centrare din banda dreaptă, mingea este respinsă in-extremis de defensiva Stelei, iar la faza următoare Frănculescu boxează din fața unui atacant al gazdelor.

Antrenorul Daniel Oprița face primele modificări în minutul 58. Ies doi jucători inexistenți pe teren astăzi, Adrian Pop și Heras, intră veteranul Adi Popa și juniorul David Matei.

Nu se întâmplă nimic notabil până în minutul 73 când la Steaua se fac alte schimbări. Ies Dani Iglesias și Chipirliu, care azi a fost o umbră palidă a atacantului din sezonul trecut, intră Dane și Enceanu.

La faza imediat următoare, Adi Popa ia o acțiune pe cont propriu, își face mingea spre centru, șutează superb de la marginea careului, mingea părea că va ajunge în vinclul porții, dar Vîlceanu are o paradă salvatoare.

În minutul 85, Steaua are o ocazie importantă de gol. Nedelea recuperează o minge, îl găsește pe Adi Popa în banda stângă, acesta centrează în careu, dar Dane trimite peste poartă, din cădere.

Cele 90 de minute regulamentare se termină cu o ocazie mare a roș-albaștrilor. David Matei face ce vrea cu fundașii Concordiei, trimite în fața porții, dar niciun coleg nu vine la întâlnirea cu mingea.

Prima repriză de prelungiri începe cu Adi Popa în prim plan. Fostul internațional obține un corner din banda stângă, tot el execută frumos, pe poartă, dar Vîlceanu este atent și scoate de sub bară.

Ocazie rarisimă de gol pentru Steaua în minutul 115. Adi Popa ne arată că a rămas o „motoretă”, pătrunde în careu și îi pasează lui Dane, aflat singur cu portarul, dar atacantul „militarilor” se face de râs cu un șut penibil, peste poartă.

La penaltiuri înscriu pentru Concordia Adrian Bălan, Iulian Roșu, Rareș Lazăr și Giovanni Ghimfuș, respectiv Florin Răsdan pentru Steaua. Ratează David Matei și Adi Popa, iar Concordia învinge cu 4-1.