Steaua și Metaloglobus au terminat la egalitate, după un penalty controversat

Daniel Oprița despre lovitura de pedeapsă din finalul meciului: „Eu zic că portarul a dat primul în minge, el a fost faultat, la el în 6 metri”

Într-o partidă jucată la Mioveni, pentru a ispăși și ultima etapă de suspendare a terenului propriu în urma meciului cu Dinamo din toamna anului trecut, Steaua a terminat la egalitate, 1-1, cu Metaloglobus.

După un început de partidă echilibrat, dar fără faze de poartă, steliștii au deschis scorul în minutul 21, în urma unei centrări a lui Chipirliu respinsă de Caramalău la Rober Sierra, care a marcat simplu, cu latul.

În minutul 24, Metaloglobus are o ocazie imensă, dar mingea lovește transversala și apoi cade pe linia porții, în urma unui șut fabulos de la 25 metri. Urmează o contră a steliștilor, Boiciuc îl vede perfect pe Buziuc, liber în stânga careului mare, dar șutul slab al acestuia este respins de un fundaș.

Minutul 35 aduce o nouă ocazie pentru Metaloglobus. Portarul Frânculescu iese decent la o minge transmisă în adâncime și respinge în Marica. Balonul sare din acesta și se îndreaptă spre poarta goală, dar Vârtej degajează.

Repriza se încheie cu un șut slab al lui Chipirliu, deviat și de un fundaș advers, după o pasă excelentă în marginea careului a la Buziuc.

A doua parte a meciului începe cu un șut bun pentru Metaloglobus în minutul 53, Honciu profită de o breșă în defensiva „militarilor” și trimite de la 20 metri, central, peste poarta lui Frînculescu.

O nouă ocazie pentru „oaspeți” în minutul 60, bâlbâială în defensiva stelistă, nimeni nu intervine decisiv, mingea ajunge în stânga careului la Huiban, dar fostul jucător al roș-albaștrilor trimite în plasa laterală.

Minutul 65 aduce și o primă ocazie stelistă mai importantă, șutul lui Rareș Enceanu din lovitură liberă trecând pe lângă bara din stânga porții lui Avram.

Câteva minute mai târziu, Sierra ridică perfect o minge peste poarta adversă, îl găsește nemarcat în careu pe Chipirliu, dar golgheterul ligii secunde trimite un șut telefonat pe lângă poartă.

În minutul 78 se face 1-1. Huiban execută perfect un penalty, acordat extrem de ușor de central, în urma unui duel între Frînculescu și același Huiban, ambii încercând să ajungă la o minge trimisă în careul stelist.

Vorbind despre lovitura de pedeapsă oferită lui Metalogobus, Daniel Oprița a spus: „Prinzi un arbitru cum am prins azi, care îți face ce-ți face. N-ai ce să mai faci. Nu vorbesc neapărat de penalty. Eu zic că portarul a dat primul în minge, el a fost faultat, la el în 6 metri”

CSM Alexandria, surpriza etapei

În celelalte meciuri ale etapei secunde din Liga 2, CSM Alexandria a reușit o mare surpriză, după victoria cu 1-0 pe terenul Concordiei Chiajna, una dintre principalele candidate la play-off.

CSM Slatina – Chindia Târgoviște 0-0

Concordia Chiajna – CSM Alexandria 0-1 (0-0) | Marcator: Simon

FC Buzău – CS Tunari 2-1 (0-1) | Marcatori: Pîrvulescu (53′), Dumitru (75′) / Mitrică (2′)

CSC Șelimbăr – Unirea Dej 2-0 (0-0) | Marcatori: Rotund (65′), Schieb (70′)

Unirea Slobozia – Viitorul Târgu Jiu 1-1 (1-0) | Marcatori: Coadă (5′) / Gîrbiță (79′)

CSC Dumbrăvița – Corvinul Hunedoara 0-0

FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac 3-0 (2-0) | Marcatori: Veres (13′), Gal-Andrezly (18′), Makrai (60′)

Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Reșita 4-0 (2-0) | Marcatori: Albino (20′), Savu (26′), Neicuțescu (60′), Petre (76′)

FC Argeș – CS Mioveni 0-0