Steaua și Rapid s-au anihiliat reciproc în meciul de Cupă. Spectacol total în tribune!

Steaua are în palmares 19 Cupe ale României, în timp ce Rapid a câștigat 13 trofee în această competiție

Steaua și Rapid, au terminat la egalitate, 0-0, partida contând pentru etapa a doua din Grupa B a Cupei României, după o partidă în care „militarii” au jucat excelent tactic, iar giuleștenii au fost de nerecunoscut.

În tribune, duelul galeriilor a fost câștigat de Peluza Sud Steaua care a afișat trei coregrafii spectaculoase și a realizat spectacolul pirotehnic al sezonului. Rapidiștii, deși au umplut peluza alocată, s-au limitat la scandări și mesaje „înțepătoare”.

Pe teren, diferența de buget și eșalon în favoarea Rapidului a fost insesizabilă, cu o primă repriză în care Steaua a fost mai bună, dar și cu o ocazie imensă de gol a giuleștenilor în minutele de prelungire a partidei.

Primul șut pe poartă a venit abia în minutul 22, Sierra a prins o „torpilă” de la 20 de metri, central, dar șutul său s-a dus puțin peste poartă. A trebuit să ajungem în minutul 37 ca să consemnăm un nou șut spre poartă, de data aceasta al rapidistului Papeau.

Steaua încheie în atac prima repriză, dar lovitura de cap a lui Boiciuc, după o centrare a lui Maftei, cade pe plasa porții lui Drăghia. În debutul părții secunde, Chipirliu este la un milimetru de a atinge o centrare perfectă a lui Dobrescu, însă mingea iese în afara terenului.

În minutul 56, Rapid are o ocazie importantă de gol. Beța ratează intervenția la o centrare în careu, din stânga, mingea ajunge la Albu care pune latul, dar Pop reține balonul. Nouă minute mai târziu, Onea bate bine o lovitură liberă, dar același Pop este la post și respinge în corner.

Steaua are cea mai mare ocazie de gol în minutul 75. Chipirliu trage de la 30 de metri de poartă, Drăghia respinge în corner, mingea este centrată perfect în careu, la Vîrtej, iar lovitura de cap a fundașului stelist este scoasă de pe linia porții de Kait.

Rapid putea să obțină victoria în minutul 90+1. Borja Valle pătrunde ușor spre poarta Stelei, ajunge în zona centrală din apropierea careului și trage la poartă, dar balonul, deviat, este respins în corner de Pop.