Steaua trece de CSM Slatina și este lider în play-out

Steaua a trecut fără probleme de CSM Slatina, scor 2-0, și s-a instalat pe prima poziție în grupa B de play-out a ligii secunde.

Steaua a deschis scorul rapid, încă din minutul 5. Maftei a executat ca la manual o lovitură liberă din dreapta terenului, iar Vîrtej s-a înălțat peste fundașii adverși și a marcat cu capul.

Ocazie imensă pentru Steaua în minutul 33. Nacho Heras pătrunde spre poartă, șutează în blocaj, mingea sare la Maftei care o împinge moale spre poartă și dintr-o deviere este reținută de portarul Micu.

Nacho Heras face 2-0 în minutul 40. Enceanu îl servește perfect pe atacantul spaniol în centrul careului, iar acesta execută o simplă formalitate cu toată opoziția portarului advers.

CSM Slatina are prima ocazie a reprizei secunde. Fostul stelist Mahrez trimite o centrare pe jos, în careu, mingea ajunge la Toma, dar șutul acestuia, la colțul scurt, este respins de Frănculescu.

În minutul 55, Frănculescu se remarcă din nou. Matei prinde un culoar liber, pe centru, șutează excelent de la circa 25 metri, pe centru, dar portarul Stelei scoate de sub bară.

Mai multe schimbări la Steaua în minutul 60: Raicu-Matei, Ilie-Dobrescu, Miguelez-Chipirliu. Golgheterul Stelei are o mare ocazie în minutul 78, dar șutul său la colțul scurt este respins de portarul advers.

Ultimele două schimbări la “militari” în minutul 80. În uralele peluzei, iese Enceanu și intră Adi Popa, iar Nacho Heras îi lasă locul lui Boiciuc.

Steaua: Frănculescu – Dav. Maftei, Vârtej, Rober Sierra, Dobrescu – Drăghici (cpt.), Mancuso, Raicu, Enceanu – Pau Miguelez, Nacho Heras

CSM Slatina: Micu – Gherghe (cpt.), A. Stan, C. Toma, Sil. Matei, I. Năstăsie, R. Popa, Donca, Dav. Oprescu, Kayondo, I. Mitran