VIDEO | Steaua trece la limită de CSM Alexandria în ultimul meci amical al verii

Steaua București a trecut la limită astăzi de CSM Alexandria (Liga 3) în ultimul meci amical din această vară. Partida s-a disputat pe terenul 5 din Complexul Sportiv Steaua.

Primul șut pe poartă vine în minutul 15. Steaua are un corner din partea dreaptă, fundașii Alexandriei resping mingea în față, la Enceanu, dar șutul plasat al acestuia este respins de portar.

Fază superbă pentru roș-albaștri în minutul 35. Drăghici face un-doi cu juniorul Păcuraru, primește mingea pe culoar, șutează bine, dar mingea lovește transversala.

Repriza secundă începe cu o nouă ocazie pentru Steaua. Nacho Heras, intrat la pauză în locul lui Dane, ia o minge pe cont propriu de la mijlocul terenului, pătrunde spre poartă și șutează pe jos, dar portarul teleormănenilor respinge.

În minutul 57, Raicu îl găsește pe Adi Ilie în marginea careului, fundașul lateral pasează în centru la Nacho Herras, spaniolul preia frumos și șutează peste poartă din voleu.

Un minut mai târziu, Steaua primește un penalty. Chipirliu execută foarte bine, plasat, chiar dacă portarul Pletea (împrumutat chiar de la “militari”), a ghicit colțul. Este 1-0 pentru gazde.

CSM Alexandria egalează în minutul 80. Mario Epure ia o acțiune pe cont propriu în marginea careului, face o fentă și trimite un șut imparabil! A fost primul șut pe poartă al oaspeților.

Steaua revine în avantaj două minute mai târziu. David Matei face un doi cu Chipirliu, trimite în lateral la Nedelea, fundașul lateral centrează perfect la același Matei care înscrie, simplu, cu capul.

Daniel Oprița a trimit în teren următorul prim 11: Munteanu – Beța, Ilie, Vîrtej, Drăghici, Sierra, Iglesias, Enceanu, Păcuraru, Dane, Chipirliu. Au mai jucat Frănculescu, Kereki, Răsdan, Nedelea, Pop, Matei, Raicu, Popa, Heras, Roman, Pîrcălabu și Maeschi.