Universitatea Craiova câștigă derbiul local cu FCU după ce a fost condusă

Universitatea Craiova a câștigat partida din ultima etapă a sezonului regular în Superliga, 2-1 cu FCU Craiova 1948, după ce echipa lui Mititelu a înscris prima.

Prima repriză a fost extrem de slabă fără nicio ocazie importantă, dar s-a încins în minutul 44 la ocazia lui Baeten, care a prefațat golul marcat de Chiţu după o respingere greșită a lui Căpăţână (min. 45+4).

Universitatea a intrat mai decisă în repriza secundă, a avut o ocazie mare în minutul 50, când Baeten a scos mingea de pe linia porții și a egalat în minutul 70 prin Mitriţă.

Oaspeții au reușit golul victoriei șapte minute mai târziu prin Baiaram, iar Universitatea Craiova termină prima parte a sezonului pe locul 4 și va intra în play-off cu 25 de puncte.