UTA, Hermannstadt și Farul continuă lupta pentru play-off în Superliga

Cele trei partide disputate sâmbătă în etapa cu numărul 29 din Superliga nu au lămurit definitiv ultimele echipe calificate în play-off, după ce UTA și Hermannstadt au câștigat, iar Farul a făcut egal.

FC Hermannstadt a reușit o victorie la scor cu Oțelul, 4-1, după ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 12, prin Teles. Sibienii au revenit prin reușitele Stoica (26′, 49′), Paraschiv (44′ – penalty) și Neguţ (87′).

La Arad, UTA a reușit să ia toate cele trei puncte după un meci spectaculos cu FCU CRaiova 1948. S-a terminat 3-2 după reușitele semnate de Pedro (13′), Micovschi (28′), Fabry (63′ – penalty), respectiv Bauza (22′) şi Dragu (42′).

În ultimul meci al etapei, derbiul dintre Farul și CFR Cluj s-a terminat la egalitate, 1-1. Gazdele au deschis scorul în a doua repriză, prin Deaconu (minutul 65), iar clujenii au egalat în minutul 83 prin Ajeti.

După aceste rezultate, cele trei echipe sunt despărțite doar de două puncte, Farul are 42, în timp ce UTA și Hermannstadt au 40 de puncte. În lupta de play-off pot rămâne și Universitatea Cluj (38 puncte) sau Sepsi (37 puncte), dacă câștigă meciurile din această etapă.