VAR! România câștigă meciul cu Lituania după două decizii de arbitraj controversate

România a câștigat al doilea meci din Grupa C2 a Ligii Națiunilor cu largul concurs al arbitrului, care după consultarea VAR, a anulat un gol al lituanienilor și a acordat ușor un penalty pentru tricolori.

Naționala României a deschis scorul în minutul 4, prin Mihăilă, după o pasă excelentă a lui Stanciu. Oaspeţii au egalat în minutul 34, prin Kucys, la o acţiune de atac care a devastat apărarea tricoloră.

Lituanienii au reuşit să înscrie în minutul 78, Antanavicius reușind să reia cu capul o minge la care s-a duelat cu portarul Târnovanu, care nu o avea complet sub control. După verificarea VAR golul a fost anulat!

În minutul 87, arbitrul acordă penalty după ce Hagi a fost faultat în careu de către Lasickas. La verificarea VAR, deși se vede că duelul a fost ușor, centralul și-a menținut decizia, iar Marin a transformat.

În prelungirile partidei, minutul 90+2, Mitriţă a plecat pe contraatac, a trimis la Alibec, acesta i-a pasat tot lui, iar olteanul a stabilit scorul final, 3-1 pentru România.