Weekend „amical”. Ce au făcut Steaua, Dinamo și Rapid în meciurile de pregătire

Profitând de pauza necesară disputării meciurilor echipei naționale în Liga Națiunilor, cluburile bucureștene Steaua, Dinamo și Rapid au disputat partide de pregătire.

Pe terenul 5 din Complexul Sportiv Ghencea, Steaua s-a duelat cu Petrolul Ploiești. S-a terminat 1-1 după două reprize diametral opuse, prima dominată de „lupii galbeni”, a doua la discreția „militarilor”.

Oaspeții au deschis scorul printr-un șut superb al lui Nana Bempah, în minutul 13, de la peste 19 metri de poartă, fără speranțe pentru portar, iar steliștii au egalat în minutul 71 prin Dane, după o lovitură de cap.

Dinamo a pierdut la limită, scor 0-1, partida disputată în incinta bazei sportive Săftica, cu divizionara secundă CS Afumați. Unicul gol al partidei a fost marcat de Stanciu.

Și Rapid a cedat cu 1-2 partida de pregătire disputată ieri pe terenul Constructorul, împotriva unui alt club de Liga 2, CS Mioveni. Au marcat Hasani (minutul 41), respectiv Pozatzidis (minutul 4) și Duțan (minutul 32).

La giuleșteni au debutat mai mulți juniori din pepiniera proprie, David Niculescu (15 ani), Andrei Șucu (15 ani), Erik Mănăilă (15 ani), Sebastian Banu (16 ani), Patrick Popa (17 ani) și Costin Dragomir (18 ani).